روابط سیاسی

تاریخچه روابط سیاسی دوجانبه

پس از اعلام استقلال سوریه در سال 1946 ( 135 ) , ایران بلافاصله این کشور را برسمیت شناخت و در دمشق کنسولگری تاسیس نمود . در 20 آذر 1328 کنسولگری ایران به سفارت تبدیل شد و آقای مشفق کاظمی تا آذر 1332 به سمت وزیر مختار ایران در دمشق منصوب شد . در سال 1332 یک عهدنامه مودت بین دولت ایران و جمهوری سوریه در دمشق به امضاء رسید ولی بدلیل عدم طی مراحل قانونی هرگز به مرحله اجرا در نیامد .

در تیر ماه 1337 بعلت الحاق سوریه به مصر و تاسیس جمهوری متحد عربی , سفارت ایران در دمشق تعطیل و منحصر به کنسولگری در دمشق گردید . پس از جدایی سوریه از جمهوری عربی متحده عربی در شهریور 1340 , نمایندگی ایران با درجه سفارت کبری از اول فروردین 1341 در دمشق شروع بکار کرد و آقای محمود ملایری تا تیر ماه 1342 سفیر ایران در دمشق بود

در مهر ماه 1344 بعلت اظهارات نخست وزیر وقت سوریه که ضمن شرح برنامه دولتش ایراد شد , روابط دوکشور دچار رکود گردید .

دولت ایران در سال 1351 , تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد آزادی پنج افسر سوری از سوی رژیم صهیونیستی را تائید نمود و بدنبال آن 25 موسسه تولیدی ایران در نمایشگاه بین الملی دمشق نیز شرکت نمودند .

در اکتبر 1973 و در پی جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی دولت ایران برای نشان دادن مراتب دوستی خود به ملت و دولت سوریه تصمیم به اعزام سفیر به دمشق گرفت و آقای محمد پور سرتیپ سفیر ایران در سال 1352 استوار نامه خود را به حافظ اسد رئیس جمهور وقت سوریه تسلیم نمود . دولت سوریه نیز متقابلا آقای محسن علی زیفا را بسمت سفیر خود به ایران اعزام نمود .

در شهریور 1352 آقای عبد الحلیم خدام معاون وقت نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه در مسیر خود به توکیو توقف کوتاهی در تهران نمود و با وزیر خارجه وقت در مورد مسائل مورد علاقه دوکشور و تحکیم بیشتر مناسبات گفتگو نمود .

در همین سال دولت ایران نسبت به پذیرش 21 نفر از سربازان و افسران مجروح شده در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را برای معالجه پذیرش نمود و در بیمارستان شفا یحیاییان مورد درمان قرار داد .در این سال توافقاتی بین مقامات هواپیمایی دو کشور بر سر برقراری خط پروازی فیمابین صورت گرفت .

از ابتدای سال 1353 روابط بین دو کشور شاهد رشد و تحولات مثبتی بود . در این سال هیاتی به ریاست آقای محمد عمادی وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه به ایران سفر و با همتای خود در ایران یادداشت تفاهمی به امضاء رساند که مهمترین نقاط آن بشرح زیر می باشد :

  • انعقاد یک موافقتنامه بلند مدت بازرگانی بین دو کشور
  • تهیه و تولید گوشت در اراضی حوزه فرات در سوریه و صدور قسمت اعظم تولید آن به ایران
  • ایجاد یک کارخانه کود شیمیایی در سوریه , استفاده از سنگ فسفات آن کشور
  • کمک فنی ایران به سوریه در زمینه های مورد تقاضا سوریه با موافقت دولت ایران
  • انعقاد یک موافقتنامه جهانگردی بمنظور تشویق و توسعه فعالیتهای جهانگردی بین دو کشور

در این سال ایران یک کمک بلاعوض 50 میلیون دلاری و یک وام 150 میلیون دلاری را در اختیار سوریه قرار داد.

نقطه عطف روابط دو کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی , سفر 4 روزه حافظ اسد به تهران در دی ماه 1354 بود . این سفر روابط دو کشور را تا حدودی ترمیم کرد و در پایان سفر بیانیه مشترکی از سوی دو طرف صادر شد که طی آن از حقوق سوریه در بازپس گیری اراضی اشغال شده اش توسط رژیم صهیونیستی حمایت شد.

در شهریور سال 1356 در پی ناپدید شدن امام موسی صدر , ایران پیامی برای حافظ اسد ارسال و از این حادثه ابراز نگرانی نمود .

در پی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران روابط دوجانبه بین سوریه و ایران روند تصاعدی بخود گرفت و در طول سه دهه دو کشور شاهد رشد و تعمیق روابط دوجانبه ای در تمامی ابعاد بودند . انطباق نگاه استراتژیک رهبری در دو کشور نسبت به مسائل منطقه ای و بین المللی از اصلیترین عوامل تحکیم روابط دو کشور بود .

ارتباط سوریه با مخالفین رژیم پهلوی , تغییر بنیادین ایجاد شده در سیاست خارجی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در قبال مسائل منطقه ای و بین المللی , اقدام جمهوری اسلامی ایران در قطع روابط با رژیم صهیونیستی و تسلیم ساختمان سفارت این رژیم در تهران به سازمان آزادیبخش فلسطین و بر افراشته شدن پرچم فلسطین بر بام سفارت رژیم صهیونیستی , مخالفت دو کشور با سیاستهای رژیم بعث عراق , مخالفت دو کشور با اقدام مصر در امضاء توافقنامه کمپ دیوید , حمایت دو کشور از مقاومت فلسطین و لبنان و حمایت سوریه از ایران در مقابل حمله عراق به ایران از جمله عناصر تاثیر گذار در پی ریزی صحیح روابط دو کشور بود .

در طول بیش از سه دهه روابط مستحکم بین دو کشور , روابط سیاسی دوجانبه همواره پیشتاز روابط دو کشور در ابعاد دیگر بوده است . رفت و آمد مسئولین دو کشور در عالیترین سطح و تشکیل کیسیون عالی سیاسی بین دو کشور در سطح معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران و معاون رئیس جمهور سوریه و همچنین تشکیل کمسیون عالی اقتصادی دو کشور در سطح معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران و نخست وزیر سوریه در این رابطه قابل ذکر است .نگاهی به جدول رفت و آمد های مسئولین دو کشور در دهه هشتاد بیانگر حجم روابط سیاسی بین دو کشور می باشد :

اردیبهشت 1382 ؛ سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به دمشق

بهمن 1382 ؛ سفر معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران به دمشق

شهریور 1383 ؛ نشست کمسیون عالی اقتصادی دو کشور در تهران

بهمن 1383 ؛ سفر نخست وزیر سوریه به تهران

مرداد 1384 ؛ سفر رئیس جمهور سوریه به تهران

اسفند 1384 ؛ سفر معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران به سوریه

اردیبهشت 1385 ؛ برگزاری کمسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران

آبان 1385 ؛ برگزاری کمسیون مشترک اقتصادی دو کشور در دمشق

آذر 1385 ؛ افتتاح خط تولید خودرو سمند در سوریه

اسفند 1385 ؛ سفر نخست وزیر سوریه به تهران

تیر 1386 ؛ سفر وزیر مسکن و شهر سازی ایران به دمشق ( کمسیون مشترک )

دی 1386 ؛ سفر وزیر اقتصاد سوریه به تهران ( برگزاری کمسیون مشترک )

بهمن 1386 ؛ سفر وزیر بازرگانی ایران به دمشق و افتتاح نمایشگاه اختصاصی ایران

اسفند 1384 ؛ سفر معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران به دمشق ( دهمین اجلاس کمسیون عالی مشترک دو کشور )

تیر 1387 ؛ سفر هیات اقتصادی سوریه به تهران و تشکیل اطاق بازرگانی مشترک

تیر 1387 ؛ سفر وزیر مسکن و شهرسازی ایران به دمشق و برگزاری کمسیون مشترک

اسفند 1387 ؛ سفر نخست وزیر سوریه به تهران و برگزاری کمسیون عالی مشترک

اردیبهشت 1388 ؛ سفر معاون اقتصادی رئیس جمهور سوریه به تهران

دیماه 1388 ؛ سفر وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه به تهران

اسفند 1388 ؛ سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به سوریه

مهر 1389 سفر رئیس جمهور اسلامی سوریه به تهران

اسفند 1389 سفر وزیر اقتصاد سوریه به تهران